Istnieje wiele sytuacji, w których niezbędne jest wycięcie drzew i krzewów. Jednak okazuje się, że nie jest to takie proste. Trzeba robić to zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, co nierzadko wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Jak więc sobie radzić z wycinką drzew? Odpowiadamy na to pytanie.
Planujesz wycinkę drzew i krzewów? Skorzystaj z pomocy!
Kiedy konieczna jest wycinka drzew i zarośli? Na posesji mogą znajdować się stare drzewa, które stanowią zagrożenie, lub po prostu trzeba je przyciąć, bo za bardzo się rozrosły. Drzewo może być też chore i wtedy najlepiej będzie, jeśli się je usunie. Wycinka drzew, krzewów czy zarośli jest konieczna na przykład w sytuacji, gdy trzeba przygotować teren pod zabudowę albo po przejściu zamieci czy innej klęski żywiołowej, która spowodowała uszkodzenia budynków i drzew. Czasami można to zrobić samemu, ale nie zawsze jest to łatwe, a czasem wręcz niemożliwe. Na szczęście na rynku istnieją firmy, które zajmują się kompleksową wycinką drzew.
Pracownicy takich firm mają wiedzę i doświadczenie, które pomaga im prawidłowo przeprowadzić wycinkę drzew. Poza tym zwykle nie obędzie się bez specjalistycznego sprzętu, takiego jak podnośniki koszowe o dużym zasięgu, sprzęt alpinistyczny oraz profesjonalne pilarki. Okazuje się, że nawet ścięcie jednego drzewa nie może się odbyć bez wcześniejszego planowania. Najpierw trzeba sprawdzić, czy w danym obszarze nie ma żadnych przeszkód, takich jak przewody elektryczne czy budynki. Należy też przewidzieć kierunek obalania drzewa. Jak to zrobić? Po pierwsze, przez obserwację drzewa, czyli tego, w którą stronę i jak rosną jego gałęzie. Po drugie, zwracając uwagę na kierunek wiatru. Przed rozpoczęciem ścinania drzewa, należy wybrać technikę cięcia i oczyścić jego pień. Na koniec warto wspomnieć, że wycinka drzew musi się odbyć zgodnie z aktualnymi przepisami. W niektórych wypadkach potrzebne jest nawet specjalne zezwolenie. Wycinka drzew bez zezwolenia jest możliwa tylko wtedy, gdy obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza wartości określonej dla poszczególnych gatunków. Szczegółowe informacje na ten temat zawiera Rozporządzenie Ministra Środowiska.